Trin 2: Hvornår og hvordan søger jeg ind?
Hvornår er der ansøgningsfrist?
• Ansøgningsfrist for studiestart 1. september (”Sommeroptag”) er: 1. marts.
• Ansøgningsfrist for studiestart 1. februar (”Vinteroptag”) er: 15. oktober.
Bemærk vedrørende sommeroptag
Bemærk at fristen er 15. januar, hvis du er ikke EU/EØS statsborger og skal betale studieafgift. I det tilfælde, skal du følge vejledningen til ansøgning på den engelske del af websitet.
Ansøgere med statsborgerskab udenfor for EU/EØS/Schweiz skal betale studieafgift med mindre de har en bestemt type opholdstilladelse til Danmark.
Bemærk vedrørende vinteroptag
Der er ét årligt kandidatoptag med studiestart 1. september, men 4 kandidatuddannelser har ekstraordinært vinteroptag 1. februar 2024. Det drejer sig om:
Virksomhedsledelse, Business Administration and Leadership, Politik og Forvaltning, Global and Development Studies.
Bemærk at ansøgningsfristen er 1. september, hvis du er ikke EU/EØS statsborger og skal betale studieafgift. I det tilfælde, skal du følge vejledningen til ansøgning på den engelske del af websitet
Sådan søger du
Du skal søge ind via det digitale ansøgningssystem DANS.
Du kan søge ind på op til tre uddannelser på Roskilde Universitet. Hvis du sender flere end tre ansøgninger, bliver kun prioriteterne 1-3 behandlet.
Bemærk, at du efter ansøgningsfristen IKKE kan ændre dine prioriteter.
De digitale ansøgningsskemaer i DANS er kun tilgængelige i ansøgningsperioden, som er en måned forud for ansøgningsfristen.
Det anbefales at starte ansøgningen i god tid. Det er dit ansvar at sende ansøgningen inden fristen. Og husk at du kan støde på uforudsete problemer, herunder tekniske problemer.
4 vigtige ting at huske inden du søger
1. Husk at tjekke om du selv skal uploade dit bachelorbevis. Du kan automatisk hente dit bachelorbevis, hvis du har en bachelor fra et andet dansk universitet.
2. Mangler du det sidste af din professionsbachelor, så skal dit uddannelsessted stemple og underskrive en eksamensudskrift, som du uploader.
3. Husk ekstra bilag, hvis din uddannelse ikke står som direkte adgangsgivende til den uddannelse, du søger:
- Dokumentation på andre studieaktiviteter, der er bestået før eller samtidigt med din bacheloruddannelse.
- Studieordning og/eller kursusbeskrivelse
- Evt. Præcisering af indholdet i uddannelse, hvis det ikke kan læses ud af studieordningen.
4. Hvis du tidligere har bestået aktiviteter på kandidatniveau, skal du søge om før-start-merit og skal i denne forbindelse have følgende bilag klar:
- En eksamensudskrift på de beståede aktiviteter
- En studieordning eller kursusbeskrivelser for aktiviteterne
Læs mere om din ansøgning om før-start-merit
Links til ansøgningsskemaer
Ansøgningsskemaer til kandidatuddannelser på Roskilde Universitet
Spørgsmål om ansøgning
Hvis du har spørgsmål til ansøgningsproceduren i det digitale ansøgningssystem DANS, er du velkommen til at kontakte os i Student Hub i bygning 01 eller på telefon: 46 74 34 61.