| Nyhed

Ny forskning: Turister i København vil have autentiske cykeloplevelser

Ny forskningsartikel belyser mødet mellem københavnere og turister på byens cykelstier. Selvom de uerfarne cykelturister kan irritere københavnerne, er de stolte over, at udlændinge kommer til byen for at opleve en unik cykelkultur.
Cykling


Cykling er ikke kun en miljøvenlig transportform og en måde at komme fra A til B. Det er også blevet en turistoplevelse – noget man skal prøve, når man er i København.

I en ny forskningsartikel publiceret i det anerkendte videnskabelige tidsskrift Annals of Tourism Research belyser turismeforsker fra Roskilde Universitet, hvordan cykling reducerer den sociale og fysiske afstand mellem turister og lokale – og øger antallet af interaktioner mellem de to grupper.

”Jeg ville se på, hvordan københavnere og besøgende interagerer med hinanden i forbindelse med cykling. På en måde inviterer cykling turister til at deltage i en central del af Københavns dagligliv og giver dem oplevelsen af, hvad det vil sige at være en ægte københavner,” fortæller Jordi Vegas Macias, som er ph.d.-studerende ved Center for Turismeforskning og forfatter til forskningsartiklen.

Jordi Vegas Macias har i forbindelse med undersøgelsen brugt lang tid på at observere centrale knudepunkter for cyklister i København og har derudover interviewet både lokale københavnere og cyklende turister.

“Det er let for turister at komme rundt i byen på cykel, og så er det ikke bare et transportmiddel for dem men en oplevelse i sin egen ret. Det er den autentiske oplevelse af at slippe turistrollen og agere som en lokal, der betyder noget,” siger han.
 

Jordi Vegas Macias
Jordi Vegas Macias er ph.d.-studerende ved Institut for Samfundsvidenskab og Erhverv og tilknyttet Center for Turismeforskning. (Foto: Daniel Rasmussen)

Forskning i cykelturisme

Ifølge Jordi Vegas Macias er forskning i cykelturisme vigtig, fordi den viser, hvordan folks transportvaner kan skabe både forbindelser og spændinger mellem lokale og besøgende i byrum. Ved at forstå disse dynamikker kan vi gøre det lettere for turister at deltage i byens dagligliv på en harmonisk og bæredygtig måde.

Mere om forskningen

  • Undersøgelsen er baseret på en kombination af interviews og feltobservationer.
  • I forskningsartiklen identificeres tre sociale kontaktpraksisser: fællesskabsorienterede, samarbejdsorienterede og det modsætningsfyldte.

    Læs artiklen i Annals of Tourism Research