| Nyhed

Kunstig intelligens skal hjælpe gravide

Et nyt forskningsprojekt skal udvikle en avanceret AI-løsning, der skal hjælpe gravide og nybagte mødre hurtigere, mere sikkert og mere personligt, når de kontakter sundhedsvæsenet – også når sproget er en barriere.
Gravid


Hvert år kontakter tusindvis af gravide og nybagte mødre hospitalers fødeafdelinger med alt fra harmløse symptomer til livstruende tilstande. Det er en kompleks opgave at sikre, at disse kvinder henvises til den rette kompetente behandling i sundhedsvæsenet, særligt når sproget er en udfordring, eller kvindens symptomer i virkeligheden handler om andet end graviditet eller fødsel, fx blindtarmsbetændelse eller vejrtrækningsproblemer.

Nu skal et nyt projekt – PregAI – udvikle en AI-løsning, der skal sikre, at kvinderne får en mere præcis og effektiv hjælp, når de kontakter sundhedsvæsnet, også når de har svært ved at forklare deres symptomer på dansk. 

Projektet skal optimere telefonvisitation baseret på AI-løsninger i fødemodtagelsen, og der skal udvikles en AI-baseret assistent, der i realtid kan støtte sundhedspersonalet i at vurdere symptomer og stille de rigtige spørgsmål. 

Løsningen bliver understøttet af en voicebot, der kan hjælpe med at overkomme sprogbarriere og dermed sikre, at den sundhedsprofessionelle vurdering sker på et korrekt grundlag, så gravide får rettidig og korrekt hjælp. Projektet har til formål at sikre mere lige adgang til kvalificeret vurdering og behandling og derved forsøge at mindske ulighed i sundhed.  

AI til både personale og gravide

Helt konkret vil forskere fra Roskilde Universitet og CBS understøtte implementeringen af AI-løsningen ved at undersøge personalets og gravides ønsker, forventninger og krav til AI, og hvordan AI-løsningen kan tilpasses deres situation og kompetencer til at bruge IT og AI. Samtidig skal det undersøges, hvordan AI-løsningen bedst kan udformes, så den understøtter personalets arbejdssituation og sikre personalets accept af AI-løsningen. 

Målet er, at AI-løsningen skal kunne bruges af fødeafdelinger i både Danmark og resten af verden. AI-virksomheden Corti er inde over en kommende markedsføring af AI-løsningen og implementeringsmodel på verdensmarkedet.

Et stærkt partnerskab bag projektet

Bag udviklingen af PregAI står et partnerskab mellem Akutberedskabet i Region Hovedstaden, Amager og Hvidovre Hospital, Herlev og Gentofte Hospital, den danske AI-virksomhed Corti og forskningsgruppen AI in Professional Services (APS) ved Roskilde Universitet og CBS. 

Bevillingshaver og leder af Roskilde Universitets del af projektet er professor Jon Sundbo. Desuden deltager professorerne Lars Fuglsang og Ada Scupola.

Projektets samlede budget er på 12 millioner kroner. Innovationsfonden investerer 9, hvoraf 3 millioner kroner går til Roskilde Universitet. Projektet er påbegyndt i 2025 og skal køre de næste 3 år.